Nagroda w konkursie marszałka województwa

Praca inżynierska Konrada Potockiego pt. „Liczebność i ekologia dzięcioła czarnego na terenie Lasu Łagiewnickiego” przygotowana pod opieką dr hab. Doroty Zawadzkiej, prof. UŁ na kierunku leśnictwo w Wydziale Filia UŁ w Tomaszowie Mazowieckim została nagrodzona w XXIV edycji Konkursu marszałka województwa łódzkiego na najlepsze rozprawy i prace tematycznie związane z województwem łódzkim.

Dzięcioł w buku

Celem pracy była prowadzona w latach 2021-2022 ocena liczebności dzięcioła czarnego Dryocopus martius w Lesie Łagiewnickim oraz zbadanie pozostałych aspektów ekologii tego gatunku. Liczebność oceniono na 13 par lęgowych przy zagęszczeniu 0,97 pary/100 ha. Wśród 50 drzew z dziuplami, aż 48% stanowiły buki Fagus sylvatica, co wskazuje na preferencję przez dzięcioła czarnego tego gatunku drzewa.

Otwory dziupli wykuwane były średnio 9 metrów nad ziemią, najliczniej skierowane w kierunkach: zachodnim, południowym oraz północno-zachodnim. Większość dziupli znajdowała się w drzewach żywych bez widocznych oznak zgnilizny. Pierśnica 86% drzew dziuplastych wynosiła więcej niż 40 cm. Dzięcioły żerowały niemal wyłącznie w martwych drzewach – najczęściej w złomach. Odnaleziono również 6 drzew wyłącznie z otworami inicjalnymi, o parametrach zbliżonych do tych w drzewach dziuplastych.

dzięcioł czarny